Studia, tak czy nie?

Temat studiów jest cały czas aktualny i pomimo tego że fala na chodzenie na studia mija, nadal jest to temat popularny. Pomijając rozważania jakie studia wybrać i czy w ogóle warto, chciałabym poruszyć trochę inny temat. Studia dla mnie to nie tylko zawód lub jego brak ale przede wszystkim lekcja życia. Mało kto wspomina, że studia to nauka odpowiedzialności i dorosłości. Na studiach samemu trzeba sobie poradzić. Trzeba mieć wszystko dobrze zorganizowane i zaplanowane. Studia uczą systematyczności i obycia. Nikt nic nie da Ci za darmo. Trzeba się postarać. Nie ma miejsca na lenistwo i fochy. Trzeba się dogadać czy się kogoś lubi czy nie. Potrafić pracować w grupie i samemu. Przygotować się na czas. Trzeba wszystko robić szybko i dokładnie. Nie ma czasu na powolność i marudzenie. Jeśli nie śpi się na wykładach można posłuchać co inni bardziej doswiadczeni mają do przekazania. Na studiach trzeba szanować innych i skupić się na sobie. Nie ma miejsca na płytkie kłótnie czy dziecinne zachowania. Studia uczą determinacji i cierpliwości. Rzadko kiedy coś jest na już. Spotyka się też różnych ludzi. Jedni są przyjaźni, drudzy nie. I z tym też trzeba sobie poradzić. Spotyka nas wiele różnych sytuacji na które mamy wpływ lub nie. Studia uczą życia. Ja na pewno dużo się nauczyłam. Studia to nie tylko książki i wybór zawodu. To nauka w szerszym rozumieniu tego słowa. Nigdy już nie będziemy mieć takiej pomocy w zasięgu ręki.

Pozdrawiam,

Olamafioła

 

Reklamy

5 thoughts on “Studia, tak czy nie?

 1. Bardzo mądrze napisane. Krótko i na temat.
  Zgadzam się z Tobą. Ja uwielbiałam chodzić na wykłady, słuchać, notować, spędzać czas ze znajomymi i narzekać na sesję. Szkoła to coś innego, bez porównania.
  I naprawdę miło wspominam czas studiów, może dlatego, że wybrałam ciekawy kierunek? 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Wg mnie studia są dla tych, którzy mają pomysł na siebie i nie mają nic wspólnego ze zdobywaniem zawodu (poza kierunkami, które dają niezbędne kwalifikacje, ale ich ukończenie nie implikuje od razu faktu, że musimy ten zawód wykonywać).

  Lubię to

  1. Jasne że po studiach można wykonywać różną pracę ale tak jak piszesz są kierunki które musisz skończyć jeśli masz sprecyzowane jaki zawód chcesz wykonywać. Chyba że studia traktujesz jako zapchajdziura. Bylejakie ale lepiej mieć to na pewno nic Ci to nie da.

   Lubię to

 3. Osobiście uważam, że studia to dobra inwestycja – kończę licencjat. Właśnie min. z takich powodów o których sama piszesz. Człowiek po studiach, na których miał styczność z wieloma przedmiotami i osobami jest bogatszy intelektualnie. Studia wzbogacają, rozwijają i mnie nauczyły wytrwałości, ponieważ ostatecznie zostałam na kierunku, który na początku nie wydawał mi się atrakcyjny i wiele było podejść aby go zmienić.

  Studia to też duże możliwości. Dobra uczelnia ma dla studentów oferty pracy, praktyk i różne programy rozwojowe (warsztaty). Trzeba korzystać i dzięki temu wzbogacać doświadczenie.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s